Kávou proti Alzheimerovi
- 17 června, 2020
- Zajímavosti
Další hřebíček do rakve těm, kteří tvrdí, jak hrozivě nezdravá káva je – kofein je prý výborná prevence proti Alzheimerově chorobě. Lidem, kterým káva nezpůsobuje žádné problémy, se doporučuje až pět šálků denně!
Kofein v kávě jako prevence
Podle Garyho W. Arendashe, Ph.D., profesora floridského Centra pro výzkum Alzheimerovy choroby, kofein v kávě působí jako výborná prevence proti Alzheimerově chorobě. A nejen to – prý dokáže do jisté míry léčit i Alzheimerovu chorobou poškozený mozek.
Káva pro myši
Testy, jenž měly potvrdit hypotézu, že káva působí jako prevence proti Alzheimerově chorobě, se prováděly na laboratorních myších, které každý den dostávaly vodu s přidaným kofeinem – takovou myší kávu. Podobně jako u lidí se i u myší začíná s věkem projevovat výrazně snížená mozková činnost, ovšem u myší nadopovaných kofeinem byla mozková činnost výrazně vyšší, než u stejně starých myšek.
Čím je káva prospěšná?
Kofein má podle Arendashe moc odplavovat shluky látek zvaných amyloidy, které se v mozku usazují a vyvolávají příznaky Alzheimerovy choroby. Dokázal to tak, že starým myším také podával dávky kofeinové vody – všechny staré myšky začaly vykazovat mnohem lepší výsledky při nejrůznějších inteligenčních testech. Náhoda? Určitě ne – myškám byla podávána i bezkofeinová káva, nicméně bez výsledku. Důležitý je tedy právě kofein.
Pět šálků kávy denně?
Možná to bude znít překvapivě, ale již zmíněným laboratorním myškám se podával kofein v takovém množství, které u lidí odpovídá zhruba pěti šálkům denně! To bychom si mohli představit také jako 400-500 mg kofeinu, což je podle jmenovaného doktora optimální denní množství této látky.
Co tedy dělat?
Rozhodně pít kávu, a to sice zodpovědně, ale zase s o něco lehčím svědomím. Kvalitní káva může mít totiž na lidský organismus – a zejména mozek – opravdu blahodárný vliv.