
Chemex – geniální baňka, ze které pil James Bond
- 27 listopadu, 2023
- Příprava kávy
Tuhle skleněnou baňku ve tvaru přesýpacích hodin v českých kavárnách moc často neuvidíte. A to je škoda, protože jde o perfektně jednoduchý a designově zajímavý přístrojek na přípravu výborné kávy.
Jak Chemex vypadá?
Ačkoliv by název mohl naznačovat spojení s chemií, nic víc než baňku s trychtýřem nečekejte. Nádobka z odolného borosilikátového skla je předělena dřevěnou úchytkou, jež je přepásána koženou šňůrkou.
Do nejužší části se vkládá speciální filtrační papír, přes který se výsledná tekutina dostává do spodní části.

Proč Chemex?
Princip fungování je vlastně stejný, jako u ostatních kávovarů. Snažíte se horkou vodu protlačit přes kávu a uvolnit tak její aromatické složky do výsledného nálevu.
Jedinečnost tkví v jeho filtru, jehož kvalita významně ovlivňuje chuť kávy. Například kovové sítko French pressu sice propustí to, co má, ale bohužel i to, co nemá – chuťově nepříjemné usazeniny. A to i přesto, že kávu nameleme přímo pro french press (tedy na hrubé mletí), do kávy se nám vždy dostanou částečky kávového lógru a celkový zážitek z pití kávy může vzít za své.
Filtr je naproti tomu o třetinu silnější než klasické papírové filtry např. pro Hario V60. Pro jeho výrobu se používá speciální buničiny, jež perfektně filtruje usazeniny, ale zároveň propouští lahodné esenciální oleje. A to vše beze stopy papírové pachuti.
Designový symbol
Chemex (ještě jako prototyp) byl poprvé představen na Světové výstavě již v roce 1939 v New Yorku, a to Peterem Schlumbohmem, německým vynálezcem, který je znám pro svoji „syntézu logiky a šílenství„.
Vynález na sebe ihned upoutal pozornost, a to kvůli svému neotřelému zpracování, promyšlenému tvaru, ale také rovněž kvůli své cenové dostupnosti a jednoduchosti, s jakou se v něm káva dá připravit.
Protiklad skla a dřeva je rozhodně vizuálně zajímavý a Chemex se brzy stal více než zařízením na přípravu kávy. Stal se (podobně jako moka konvička Bialetti) ikonickým objektem své doby, jenž se dodnes prezentuje jako umělecký objekt a doplňuje například Muzeum moderního umění v New Yorku.
Psaly o něm také americké Timesy a svým promyšleným tvarem fascinuje i současné designéry.
Není divu, že se s ním můžeme setkat v nejrůznějších filmech a knihách. Za všechny můžeme zmínit film Rosmary má děťátko, ve kterém při jedné ze scén v kuchyni Chemex zahlédneme.
Stejně tak i v pilotním dílu (ale nejen v něm) seriálu Přátele, kde je Chemex rovněž k vidění.
Agenta s povolením zabíjet jsme tu již měli, a to v článku o kávě Jamaica Blue Moutain. Stvořitel Jamese Bonda a kávový nadšenec v jednom, Ian Fleming, vložil Chemex do své novely Srdečné pozdravy z Ruska.
Chemexu si všimněte například i ve filmu Interstellar, kde slouží jako jímací zařízení na vodu.
Jak v Chemexu připravit kávu
Stejně jako další přípravy typu pour-over (např. V60), vyžaduje i chemex při prolévání správnou teplotu, ale i správný směr a intenzitu.
To vám umožní konvička s hubicí ve tvaru labutího krku. Ústí konvičky totiž dovoluje kávu ve filtru prolévat pomalu a především rovnoměrně. Jako ideální se jeví Konvice Hario Buono.

Příprava je velice podobná jako pro Hario V60.
- Filtrační papír vložte do horní části a propláchněte horkou vodou. Ta zbaví filtr nepříjemné chuti a ohřeje nádobku.
- Filtr zasypte kvalitní namletou kávou, ideálně arabicou, namletou na středně hrubé namletí v poměru cca 60 gramů na 1 litr.
- Připravte si téměř vařící vodu (ideální teplota je kolem 90 °C) do konvice s hubící ve tvaru labutího krku.
- Trochu vody vlijte na kávu ve filtru a počkejte na bublinky a první prokapané kapky do spodní části.
- Následně prolijte kávu zbytkem horké vody a nechte překapat do spodní části nádoby.
- Filtrace kávy by neměla přesáhnout 5 minut.
- Před umytím nejprve odstraňte dřevěnou úchytku.